Brno Christmas

Original gifts

The Brno Christmas markets are a source of excellent entertainment and refreshments and also Christmas gifts. You can buy them from stands on squares as well as the special markets December Design Days, which offer original gifts with the hallmarks of quality and Brno. They will be presented by the artists, who design modern accessories, jewellery, clothes, or porcelain or create their own art.

And since the best gifts are ones from Brno, we’ll also note the opportunity to buy from the comfort of home at the TIC BRNO online shop. It offers a range of products and collections from local producers, artists, and designers. Including original porcelain with Brno motifs, the Brno icon, or famous people; t-shirts; notebooks; and interesting publications.

Desková hra - Hra o Brno

Tip na dárek, který letos pod stromečkem nesmí chybět!

Staňte se drakem brněnské realitní scény! Čeká vás hra peněz a závratných majetků v malém velkoměstě. Vydáte se na cestu skrz různé čtvrti Brna, ale taky napříč tisíci lety brněnské historie plné velkých dějinných zvratů, významných místních událostí, ale i drobných sporů mezi hašteřivými obyvateli města.

Hra o Brno je pro všechny ty, kteří odjakživa chtěli vlastnit půlku města. Pro všechny, kteří třeba toužili koupit si třeba hrad Špilberk a přestěhovat ho cihlu po cihle do své čtvrti. Pro všechny, kteří se nemůžou dočkat, až oškubou své přátele a příbuzné o poslední peníz a přivedou je na buben.

Brno Christmas

FREE
VIEW