Brněnské Vánoce

náměstí Svobody

Dynamický a živý „Svoboďák” je místem setkání, zábavy a navazování nových přátelství a nejinak je tomu během adventu. Kromě vánočního stromu tady uvidíte projíždět vánoční šalinu, najdete zde taky designovou konzumační zónu ve tvaru hvězdy na kašně. Oblíbeným středobodem je Zimní bar s nabídkou punčů, moštových nápojů i zázvorových drinků. Vedle světových specialit se na trzích objeví i zástupci vyhlášené brněnské gastro scény a pokud někde ochutnáte Brno, tak právě na zdejších trzích.

Každodenní kulturní a hudební program rozehraje celé náměstí – Brno tak i v zimě dostojí svému titulu evropské Kreativní město hudby UNESCO. Rozmanitá bude i nabídka stánků. Na trzích ochutnáte řadu specialit – valašské frgály, francouzské delikatesy, americké palačinky, mexickou kuchyni či exotické ovoce a mnohé další. Chybět nebudou ani stánky s výrobky vhodnými jako dárky pod stromeček pro vaše blízké.

Prodejci na náměstí Svobody

Program na náměstí Svobody

Kompletní program naleznete na stránce Kulturní program.

Vánoční šalina

Šalina není jen oblíbený brněnský dopravní prostředek a nejznámější slovíčko hantecu. Šalina je legenda, ikona, bez níž se neobejdou ani brněnské Vánoce. Vánoční šalina je jediný dopravní prostředek, který si může dovolit pravidelně prorážet cestu davy v centru města, aniž by u nich vzbuzovala nevoli. Její adventní úprava rozjasňuje úsměvy a každý si ji chce vyfotit. A co teprve projet se. Vánoce nemají být jen o nakupování, ale o společných zážitcích. Chyťte si vánoční šalinu a prožijte tu nejslavnostnější jízdu, jakou jen v městské hromadné dopravě můžete zažít. Více o vánoční šalině se dozvíte na stránkách dpmb.cz nebo na Facebooku Dopravního podniku města Brna.

Charita na náměstí Svobody

Za charitou na náměstí Svobody stojí příběh z lesa zachráněné holčičky, který dal vzniknout krásné tradici. V bílovickém polesí na sněhu byla nalezena o Vánocích roku 1919. Jedním ze zachránců byl spisovatel a novinář Rudolf Těsnohlídek, který se následně inspiroval v dánské Kodani a v roce 1924 uspořádal v Brně první sbírku pod rozsvíceným stromem. Byla právě pro opuštěné děti. Také letos bude na tomto místě probíhat dobročinná sbírka Českého červeného kříže. Další možnost pomoci pak bude ve stáncích projektu Daruj Kelímek, ve kterých bude možné darováním vratného kelímku podpořit dobročinné projekty z kategorií: děti a rodina, humanitární pomoc, lidé s handicapem, senioři, udržitelnost a zvířata.
Brněnské Vánoce

FREE
VIEW