2016: Brněnská odysea

2016: Brněnská odysea

2016: Brněnská odysea

2016: Brněnská odysea

V souvislosti s nedávno publikovanou prací profesora Etlíka z AV ČR Vliv Brněnských Vánoc na časové kontinuum, vznikla potřeba seznámit širší veřejnost s poznatky této zprávy a pokusit se přetlumočit její objevy a poučení z nich předat jako manuál občanům města.

V zásadě jde o stručné sdělení na bezmála devíti stech stranách, které se soustředí na možnost tzv. „nevědomého cestování časem.“ Pryč jsou prý již doby, kdy kdejaký domácí kutil hazardoval na hraně zničení vesmíru při neodborném manipulování s hmotou o hmotnosti slunce, aby vytvořil na dvorku stroj času.  Etlík totiž tvrdí, že odrazovým můstkem pro posun v čase je samotné epicentrum Brněnských Vánoc, tedy náměstí Svobody.

2016: Brněnská odysea

Prostředkem není jedno určité místo nebo stroj (navzdory nepopiratelnému potenciálu brněnského orloje), ale samotné náměstí, obehnané v době Vánoc silným gravitačním polem.  Gravitační pole má u každého člověka, jenž do něj vstoupí, za následek zatím nevysvětlitelnou přilnavost ke stánkům, které svým shlukovým uskupením na náměstí toto pole zřejmě pohání. Samotné cestování časem funguje jednosměrně jen do budoucnosti, což značně zmenšuje riziko zničení civilizace kupříkladu  díky efektu motýlích křídel, kdybyste se chtěli vrátit do minulosti a pozdravit třeba mladého Gándhího, který by se ovšem po zdánlivě nevinném setkání s vámi radikalizoval a následně vysmejčil s půlkou planetární populace.

Samotný skok do budoucnosti je následkem nekontrolovaného využití výše zmíněné gravitační síly, kdy vlivem jejího působení následuje ztráta střídmé soudnosti a nemožnost vyprostit se z této nezkrotné síly. Skok může mít různou délku i následky, ale nemělo by vás překvapit, když se jeho vlivem ocitnete dezorientovaní třeba v Lanškrouně a zjistíte, že jste tam údajně přijeli z Brna s tamním Big Bandem po koncertu na náměstí Svobody, což se vám kapelník snaží už dvě hodiny vysvětlit do prázdných očí, zatímco vás tahá z bubnu v kufru dodávky. Tyto odchylky nemůže časový skokan ovlivnit a nedají se po vstupu na náměstí nijak koordinovat. 

Pokuste si prosím na tyto řádky vzpomenout, až budete znenadání sedět k smrti překvapení a navlečení v neznámém kousavém svetru, obklopeni povědomými lidmi, v povědomé místnosti, ve které poroste ozdobený strom s krabicemi namísto kořenů. Zřejmě jste totiž prošli náměstím Svobody a teď z vás dýchají Brněnské Vánoce.

František Jimlín