Natale a Brno

Vánoční korzo

Při návštěvě vánočních trhů na vás působí hned několik vjemů. Světýlka, koledy, bavící se lidé a obecný adventní shon. To může způsobit, že se cítíte zahlcení a chtěli byste si na chvíli od toho všeho odpočinout. Přesně proto jsme pro vás sestavili seznam míst, kde se na chvíli můžete zklidnit, získat nadhled (ať už doslovně nebo alespoň vnitřně) a načerpat energii na to vrátit se zpět na pulzující náměstí. Třeba pro další svařené víno.

XIV. betlém tungsramský

V modře orámovaném oknu kavárny Tungsram na Kapucínském náměstí si pro vás připravili Čestmír a Kundery v úterý XIV. betlém tungsramský. Nic tradičního rozhodně nečekejte. Zrození spasitele opět pojali po svém a jako téma letošního roku zvolili: Hindu Jesus. Až se vynadíváte na uměleckou instalaci, rozhlédněte se kolem sebe. Od kavárny se totiž před vámi rozprostírá jeden z nejkrásnějších výhledů na katedrálu sv. Petra a Pavla. Pokud vás během kochání začnou zábst ruce, ohřát se můžete přímo v kavárně.

Zahrady pod Petrovem

Pro trochu klidu a místo k rozjímaní nemusíte chodit daleko. Přesně takové se nachází pod katedrálou sv. Petra a Pavla a nese název Zahrady pod Petrovem. Vstoupit do nich můžete z ulice Petrské kolem kavárny TAK kafe, kde si můžete zakoupit něco horkého na zahřátí. Pak už si jenom užívejte dechberoucí výhled na katedrálu, a když zatoužíte podívat se blíž, využijte točité schodiště, které vede přímo k ní. K návštěvě doporučujeme obzvlášť o víkendu 17. – 18. 12. 2022, kdy zde budou probíhat Charitativní trhy.

Piazzetta před Janáčkovým divadlem

Prostor před Janáčkovým divadlem možná znáte z letního období, ale vypravit se tam, i když zrovna nejdete do divadla, se vyplatí i během adventního období. Krásně osvětlenou budovu divadla totiž letos doplní nová instalace v prostorách fontány. Zatoulaly se do ní vločky z letošního vizuálu Brněnských Vánoc. Ideální příležitost pořídit si fotografii na PF 2023.

Vánoční hrad Špilberk

Světýlka mohou být z příliš blízké vzdálenosti oslepující. Vydejte se tedy z centra na procházku parkem k hradu Špilberku, kde si rozsvícené město můžete prohlédnout pěkně z nadhledu. Zároveň se nadýcháte příjemného vzduchu a přestanete si vyčítat ten bramborák, který jste právě dojedli. Naopak za výšlap se na hradě můžete odměnit v jednom z gastronomických zařízení. Poté se rozhodně vydejte do samotného hradu, kde vás čekají zajímavé expozice. Ideální datum, kdy se na hrad vydat, zjistíte na akci Advent na Špilberku, kde naleznete doprovodný program, který si Muzeum města Brna pro své návštěvníky přichystalo.

Denisovy sady

Z věčného postávání na trzích můžou rozbolet nohy. Naštěstí v centru Brna existuje místo, kde volnou lavičku, navíc s výhledem na město, najdete vždycky. Denisovy sady jsou prostě ideálním místem na to se na chvíli zastavit a dopřát si v čase shonu chvilku pro sebe. A nebojte, s pořádnou bundou ten chlad ze sezení chvíli určitě zvládnete. I přesto doporučujeme něco teplého s sebou na zahřátí třeba z blízkého Zelného trhu.

Il cortile del Nuovo municipio

Vánoční strom na nádvoří Nové radnice si nám nejedenkrát postěžoval, že se v konkurenci stromů na náměstích cítí méněcenný. Běžte ho tedy podpořit a podívat se, jak zdobí toto brněnské místo. Nebudete zklamaní! Navíc to od Halouzkova dřevěného betlému máte pár kroků.

La torre del Vecchio municipio

Nadhled a žádné výčitky ze snězeného cukroví? To v sobě díky zdolání 173 schodů skloubí návštěva věže Staré radnice. 360° výhled na centrum Brna sice poskytuje celoročně, nicméně ten v době adventu, kdy je město plné světel a sváteční atmosféry, je prostě nepřekonatelný. Obzvlášť pokud vám bude přáno a na střechách domů a katedrály sv. Petra a Pavla bude ležet sněhová pokrývka.

Kostel sv. Janů s Loretou

Nedílnou součástí Brna je od 13. století kostel sv. Janů a kde jinde hledat v době adventu místo ke zklidnění než právě v kostele. Navíc v době adventu vás od 09.00 do 17.00 na požádání provede průvodce, takže máte možnost si prohlédnout i křížovou chodu s gotickými nástěnnými malbami. Od 12. 12. 2022 se můžete těšit taky betlém.