Kulička do brněnského orloje pro Vánoce 2016

Chyťte si vánoční kuličku z orloje

Kulička do brněnského orloje pro Vánoce 2016. Foto Gabriela Peringerová

Chyťte si vánoční kuličku z orloje

Kdo naděluje v Brně? Ježíšek? Santa Claus? Omyl. V Brně naděluje orloj na náměstí Svobody. Zatímco běžně z něj vypadává jedna skleněná kulička za den, v předvánočním čase se jich vykutálí mnohem víc. Letos získají sběratelé celkem 351 kousků.

Z Brněnských Vánoc si lidé mohou odnést domů krásný suvenýr – skleněnou kuličku s vánočním motivem. První kulička z vánoční edice vypadne z orloje v neděli 27. listopadu v 11 hodin a tak to bude po celý advent až do 23. prosince, vždy v celou hodinu od jedenácti dopoledne do jedenácti hodin večer.

Kulička do brněnského orloje pro Vánoce 2016

Speciální vánoční kuličku letos zdobí modrý zvonek se srdcem a červeným letopočtem 2016. Návrh motivu zpracovali v rámci doprovodné části výuky studenti oboru průmyslový design Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Jde už o sedmou vánoční edici města Brna. „Motivy dalších dvou edicí jsou již připraveny, ale nebudeme je prozrazovat. Mají být vánočním překvapením,“ uvedl Jaroslav Hamža, vedoucí oddělení kulturních služeb brněnského magistrátu.

Vánoční speciály z orloje není možné koupit. Jediný způsob, jak kuličku získat, obnáší trpělivé čekání. Adventní kuličky již nyní obdrželi pracovníci brněnských technických sítí, kteří jimi orloj zásobí a vydávání kuliček na každou hodinu naprogramují.